piątek, 28 listopada 2014

Andrzejki już niebawem. Co, cieszycie się? Ja tak. :-) Tym bardziej, że dzisiaj mam zabawę z tej uroczystości. A więc może trochę opowiem o tym świecie.
Jest to zwyczaj pogański, ludowy.  Nie wywodzi się z Ameryki, a z Europy, głównie z Polski. :-) Wierzono, że w noc z 29 na 30 listopada, św. Andrzej da znak pannom, które w tym roku mają wyjść za mąż. Podobny przyszły mąż miał im się przyśnić. ♥ Teraz przyjęto, że to święto to czas wróżb, dlatego wszyscy naokoło je tak lubią. :-) Dzisiaj kilka pomysłów na andrzejkowe wróżby:
 • Lanie wosku. Najpopularniejszy sposób wróżenia. Przez duży klucz, przelewamy gorący wosk, który wpada do zimnej wody. Wosk przybiera najróżniejsze kształty, które można dowolnie interpretować.
 • Ciasteczka z wróżbą. Pomysł wywodzi się z Chin, ale jest bardzo lubiany na całym świecie. Do kruchych ciasteczek wkładana jest karteczka z sentencją. Wczoraj takie z siostrą robiłam.
 • Buciki. Zabawa grupowa. Każda panna zdejmuje lewy bucik i dziewczęta kładą go w wężyku, kierując się w stronę drzwi. Kiedy jest jeszcze wolne miejsce, kolejka idzie od nowa. Właścicielka bucika, który pierwszy wychyli się za próg drzwi, pierwsza wyjdzie za mąż. 
 • Serce z imionami. Na serduszku napisane jest wiele imion płci przeciwnej, a dziewczy z zamkniętymi oczami wbijają szpilki w serce. To imię na które trafią, oznacza imię przyszłego męża.
 • Karty. Tego typu wróżb jest naprawdę wieleeee!
Na św. Andrzeja warto zapalić dużo świec, daje to fajny nastrój. :-)

2 komentarze:

 1. Uwielbiam andrzejki!!! U mnie w szkole z tej okazji jest dyskoteka. Zawsze 30 listopada u mnie w rodzinie robimy te wróżby :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tak samo!!!I u mnie też była dyskoteka.A wróżb mieliśmy mało i nie każdy chciał je wykonywać...:(

  OdpowiedzUsuń